Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Czy energetyczne świadectwo jest obecnie obowiązkowe

Jednym z istotniejszych dokumentów, które muszą posiadać właściciele dużej części domów i mieszkań, jest Świadectwo energetyczne. Dokument ten ma przede wszystkim na celu poświadczać, ile energii potrzebne będzie do jego codziennej eksploatacji i ogrzewania. A to różnić się może bardzo w zależności od rozmiaru budynku, jego stanu technicznego i wyposażenia.

Zrobienie takiego certyfikatu pozwoli na przykład wynajmującym czy kupującym oszacować, na jakie koszty powinni się nastawić i jakich inwestycji będą potrzebować. Takie świadectwo wykonane być może wyłącznie przez certyfikowaną osobę, która posiada konieczne umiejętności i doświadczenie. Jeśli chodzi o koszty, to wcale one nie są jakoś specjalnie wygórowane. Za niewielkie mieszkanie bez problemów powinna wystarczyć suma mniej więcej trzystu, w przypadku dużych budynków będzie ona kilkukrotnie większa.

Przepisy określają dokładnie, jakie informacje mają zawierać wykonane w prawidłowy sposób Świadectwa energetyczne. W takich dokumentach znaleźć się więc musi frontowe zdjęcie obiektu, dokładny plan ze wymiarowanymi pomieszczeniami, oraz informacja o budowie ścian i stropów. Uwzględnić też należy sposób ogrzewania samego budynku, jak też przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ważnym elementem będą obliczenia wykonane przez osobę przygotowującą certyfikat, do jakich bierze się uzyskane dane. Taki certyfikat po wykonaniu zachowuje ważność przez dziesięć lat, ale jeżeli w międzyczasie wykona się jakieś istotne przeróbki, to trzeba go zrobić jeszcze raz.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić...

Dodaj komentarz