Czy każde ciemne okulary są przeciwsłoneczne?

Ciemne okulary to standardowy element letniego ubioru. Problem polega jednak na tym, że okulary przeciwsłoneczne nie są akcesoriami, które mają spełniać tylko i wyłącznie funkcje estetyczną. Ich podstawową rolą jest skuteczna ochrona wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Niestety, ale walory estetyczne bardzo często kłócą się z funkcjonalnością. Przede wszystkim, należy pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne powinny zasłaniać całe oczy (tak jak te chociażby: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html), zarówno od góry, dołu jak i z boków. W przeciwnym wypadku, nasz narząd wzroku będzie narażony na mniejszą lub większą ekspozycję na światło słoneczne.

Jedynie okulary przeciwsłoneczne, które są wyposażone w filtry UV, rzeczywiście chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem słońca
Autor zdjęcia: szwerink

Następnym problemem, jaki niewątpliwe zasługuje na uwagę, jest dość rozpowszechniony mit, według którego każde ciemne okulary są okularami przeciwsłonecznymi. Wydaje się, że źródłem owych błędnych przeświadczeń są nasze podstawowe, mimowolne intuicje: myślimy, że skoro nasze oczy są ocienione, to jednocześnie nie są narażone na działanie promieni słonecznych. Niestety, ale mechanizm działania okularów przeciwsłonecznych jest nieco bardziej skomplikowany. Problemu nie stanowi samo światło, lecz promieniowe ultrafioletowe. Ciemne okulary mogą co prawda zatrzymywać światło słoneczne, ale nie oznacza to, że zatrzymują promieniowe UV. Jedynie okulary przeciwsłoneczne, które są wyposażone w filtry UV, rzeczywiście chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem słońca.

Warto także wspomnieć, że noszenie ciemnych okularów pozbawionych filtrów promieniowania UV nie tylko nie daje naszym oczom żadnej ochrony, ale wręcz szkodzi im o wiele bardziej, niż gdybyśmy w ogóle nie mieli na sobie okularów. Ciemne okulary wstrzymują naturalny mechanizm obronny naszych oczu wobec światła, jakim jest zwężenie źrenic. Dlatego, kiedy nosimy pozbawione filtrów ciemne okulary po prostu zwiększamy dawkę promieniowania UV, jaką przyjmuje nasz narząd wzroku.